Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
Dumni cykliści

 drukuj stron�
Sport i Rekreacja Kielce
Wys�ano dnia 11-01-2003 o godz. 23:48:02 przez pala1 14947

Miano sportowca w okresie międzywojennym napawało niekłamaną dumą osobę uprawiającą jakąkolwiek dyscyplinę. Szczególną estymą cieszyli się cykliści. Wielkie zasługi dla popularyzacji sportu w Kielcach miało Towarzystwo Cyklistów Kieleckich, założone w 1895 r.Organizacja ta nie tylko preferowała kolarstwo, ale i łyżwiarstwo. W sezonie zimowym cykliści zsiadali z bicykli i zakładali łyżwy, by przez okrągły rok zdobywać tężyznę fizyczną, Towarzystwo Cyklistów Kieleckich posiadało własny tor kolarski przy ul. Ruskiej , który w okresie zimowym zamieniano na ślizgawkę. Tłumy kielczan zapełniały to lodowisko z przewagą młodzieży płci obojga.

Towarzystwo organizowało bardzo często imprezy uliczne, ku uciesze mieszkańców, zapełniających trasę. Przez lata komentowano przejazd cyklistów z okazji nocy świętojańskiej 24 czerwca 1906 r. Sznur cyklistów przejechał ulicami miasta, na ukwieconych rowerach, niektórzy z chińskimi parasolami.
Do słynnych sportowców z tego okresu zaliczano kolarzy: aptekarza Alfonsa Krzanowskiego, Seweryna Briesemeistera, Józefa Czarnieckiego, Wacława Kotowskiego, Stefana Krzyżanowskiego, Ryszarda Rudnickiego , czy Józefa Sieradzkiego.


Fragment książki Zbigniewa Moskwy "Kielecki Sport z Myszką"


Komentarze

Error connecting to mysql